Öne Çıkanlar Bilecik Bursa Samsun Sakarya Kocaeli

Sakarya'da tarihi Uzunçarşı restore edildi

 Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi Uzunçarşı'nın 9 Kasım'da açılacağını bildirdi.

Toçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, tarihi çok eskiye dayanan Uzunçarşı'da dönüşüm çalışması için esnafla bir araya geldiklerini, Anıtlar Kurulu'ndan alınan onayın ardından çalışmalara başladıklarını belirtti.

Şehir kimliği açısından büyük öneme sahip olan tarihi adada 147 yapının restorasyonunu tamamladıklarını bildiren Toçoğlu, "Tescilli olan 19 yapıyı tamamen aslına uygun şekilde restore ettik. Uzunçarşı'da bulunan tüm yapıların tarihi dokularını muhafaza ettik. Çatıları yeniledik, dış cephelerde anıtlar kurulu onaylı projeye uygun olarak restorasyon çalışması gerçekleştirdik. 199 adet dükkanın ahşap doğramalarını, kepenklerini ve tentelerini yeniledik. Tarihi dokunun muhafaza edildiği zemin desenlerine yer verdik. Kötü görünüme sebep olan kablo ve klima gibi ayrıntıları gizledik. Tarihi Uzunçarşı'daki tarihi dönüşüm hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Toçoğlu, restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi Uzunçarşı'nın 9 Kasım saat 14.00'te açılacağını belirterek, tarihi çarşının yeniden cazibe merkezi olacağını kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner188

banner146

banner182

banner187

banner76

banner181