Öne Çıkanlar alabalık Tumsiad Tuzla Orhanlı Deri Organize Sanayi Sitesi Şener söğüt Tuzla

30 yılı deviren çiftler

İSTANBUL (AA) - Evliliklerinde 30 yılı geride bırakan çiftler, Esenler Belediyesince 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte eğlendi.

Esenler Dede Torun Yaşam Merkezi'ndeki programda ikinci baharlarını yaşayan çiftler, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla bir araya geldi.

Programa katılan çiftleri kutlayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, bugünün anlamlı bir buluşma olduğunu ve ilçede 30 yılın üzerinde aile birliklerini devam ettiren büyükleri ağırlamak istediklerini söyledi.

Göksu, kendisinin de 27 yıllık evli olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Nikahlar hasım olmak için değil, hısım olmak için yapılır. Bu sevgi ve saygıyı korursanız, aile saadetiniz sonsuza kadar sürer. Gerçekten sevgi ve saygıyı koruyup güveni de hiç zedelemeden yolunuza devam ederseniz, aile mutluluğu devam ediyor. Acısı var, hüznü var, sevinci var. Aile olmak, o sıkıntıları birlikte göğüslemekten geçiyor. Birbirimize sevgi ve saygıyı esirgemezsek görüyorsunuz 40 yıllar, 50 yıllar ortaya çıkıyor. Sevgi, saygı ve güven, uzun yıllar mutlu kalmanın sırrı." diye konuştu.

Etkinlik kapsamında kesilen pastanın ardından çiftler, birbirlerine çiçek hediye etti ve Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) öğrencilerinin şarkılarıyla doyasıya eğlendi.

- "Evlilikte sabır, sadakat, sevgi ve saygı çok önemli"

Uzun süren evliliğin sırlarına değinen Asiye ve Ahmet Koç çifti, yaklaşık 50 yıldır mutlu bir evlilik geçirdiklerini söyledi.

64 yaşındaki Asiye Koç, 3 çocuk ve 3 torunu olduğunu dile getirerek, "Aileler arasında görücü usulüyle Tokat'ta köyde evlendik ve çok mutluyuz. İstanbul'a 1970 yılından sonra geldik. 50 yıla yakındır evliyiz. Çok güzel duygular içindeyim ve ortam çok hoş. Evlilikte sabır, sadakat, sevgi ve saygı da çok önemli." dedi.

Ahmet Koç da, askere gitmeden önce evlendiklerini belirterek, "Babalarımız karar verdi ve evlendik. Mutluyuz. 50 yıllık evliliğin sırrı da, sabır, sevgi. Birbirine güven de çok önemli. Yeni evlenecek çiftelere de yine söylüyorum, sevgi, sabır çok önemli. Herkesi Allah mutlu etsin. Bugün de eşimle güzel bir ortamda vakit geçiyoruz." diye konuştu.

44 yıllık evli olan Ayşe ve Durmuş Şevük çifti de, uzun yıllar mutlu bir evlilik geçirdiklerini dile getirdi.

Görücü usulüyle tanıştıklarını, 4 çocuk ve 10 torunu olduğunu ifade eden Ayşe Şevük (62), "Görücü usulüyle tanıştık ama babam eşime beni vermek istemedi. O zaman Niğde'de yaşıyordum. Eşime kaçarak İstanbul'a geldim. Yeni evlenenler de bir evleniyor hemen ayrılıyor. Bizim de hep cicim ayları olmadı. Varlık, yokluk oldu. Evlilikte karşılıklı anlayış ve güven önemli. Allah bugünümüzden geri koymasın, bundan sonraki yılları da mutlu olarak geçirelim." dedi.

Durmuş Şevük (66) de, şöyle konuştu:

"Eşim Niğde'deydi, ben İstanbul'da çalışıyordum. Tanıdık birinin vasıtasıyla tanıştık. Eşimi babasından istedik, vermedi. 2 gün sonra kaçırdım, İstanbul'a geldik. Sonra aileler barıştı. Mutlu evliliğin sırrı, karşılıklı anlayış, saygı. Sinirlenirsem eşim alttan alıyor, o sinirlendiği zaman ben alttan alıyorum birbirimizi idare ediyoruz. Son dönemde evlenenden çok, boşanan var. Kız ve erkek tarafı mağdur oluyor. Sabırlı olmaları gerekiyor. Evlilik sabır ister. Yarın 14 Şubat, mutluluk, hayırlı ömür ve sıhhat versin."


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner194

banner146

banner182

banner193

banner76

banner181