Öne Çıkanlar 4. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği bebe çocuk konfeksiyonu Bursaspor Kocaeli Bursa

CHP’li Tanal’dan flaş internet medyası önerisi

 İnternet gazeteciliğinin Basın Kanunu kapsamına alınması ve gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi için iki farklı kanun teklifi hazırlayıp TBMM Başkanlığı’na sunan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, bu sefer ise milletvekili arkadaşlarıyla birlikte internet medyasının, internet ortamında habercilik yapan editörlerin, gazetecilerin, basın emekçilerinin sorunlarının araştırılarak, çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını teklif etti.

GAZETECİLİK BAŞ DÖNDÜREN BİR HIZLA DİJİTALLEŞTİ

Mahmut Tanal ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla sunulan Meclis Araştırması önergesinin gerekçesinde, internetin, teknolojik imkanların yaygınlaşmasının, gazetecilik için de yeni bir dönemin başlangıcı oldu hatırlattı.  İnternet haberciliğinin hızlı gelişiminin geleneksel, konvansiyonel medya olarak bilinen gazete, dergi ve TV’leri de etkileyip dönüştürdüğünün vurgulandığı gerekçede, “Yazılı ve görsel medya, internet yayıncılığına zamanla ayak uydurdu. Gazete ve TV’ler, kendi resmi web sitelerinden bağımsız internet haber portallarıyla rekabete tutuştu. Değişim konusunda en katı kurallara sahip basılı gazeteler bile üretilen haberleri, yazıları online ortamda sunmak zorunda kaldı” denildi.

ARTIK KAYBEDİLECEK ZAMAN YOK

Öte yandan Vekil Tanal, araştırma önergesinde, internet gazetecilerinin özlük haklarının da Basın Kanunu çerçevesinde görev yapan medya mensuplarının hakları ile eşitlenmesi, online habercilikle uğraşanların sarı basın kartı almaları, haber sitelerinin resmi ilanlardan yararlanabilmeleri, Basın Kanunu’nda internet gazeteciliğine de yer verilmesinin hayati önem taşındığını söyledi.

 

İGF

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner221

banner212

banner182

banner211

banner76

banner181