Öne Çıkanlar Samsun Bilecik EDİRNE Tekirdağ Sefa Cangöz

Cumhur İttifakının meclis listeleri

31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçim ile ilgili kum saati hiç durmadan ilerliyor, Kocaeli’nin 12 İlçesinde isimleri açıklanan belediye başkan adayları dikkat edilirse son derece dar bir kadro ile ha bire eş-dost ziyareti yapıp sosyal medyada paylaşmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

Önümüzdeki günlerde 12 İlçede seçime katılan tüm siyasi partilerin meclis üyelerinin de kısmen şekillenmesi ile başkan adaylarının etrafındaki kümelenmenin biraz daha fazla olacağına inanmakla beraber 31 Mart tarihinde yapılacak seçime kadar kim nereye aday ise tamamının seçimi sosyal medya hesaplarından paylaşacakları fotoğraflar ile tamamlanacağı artık herkes tarafından kabul edilmiş durumda.

Seçimin bütün yurt genelinde olduğu gibi Kocaeli sınırları içerisinde de “Cumhur ittifakı” ile “Millet İttifakı” arasında geçeceği, belli ilçelerde de gücü kendisinden gelen adayların ya bağımsız aday olarak yada her iki ittifakın dışındaki bir siyasi partinin adayı olarak şartları zorlayacağı da kabul ediliyor.

Kocaeli genelinde oluşturulan Millet İttifakına mensup siyasi partilerden hangisinin hangi ilçede seçime katılacağı ve hangi partinin diğerini destekleyeceği geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşılmıştı, ilçelerde seçime katılacak olan CHP’nin ittifakın diğer partneri İYİ Partiye mensup üyelerden meclis üyesi yazıp yazmayacağı, yada bunun tam tersi olup olmayacağı henüz belirlenmedi.

Daha açık bir ifade ile Millet ittifakı  yerel seçimde Gebze’yi CHP adayı  Avukat Recep Dursun’a bıraktı ve adayları Doktor Burcu Çetinkaya’yı geri çekti, Bu aşamadan sonra İyi Partiden meclis üyesi olmak isteyenlerin CHP listesindenmi gösterilecekleri yoksa İYİ Partinin ayrı bir meclis çıkartacağı da an itibarı ile netleşmiş değil.

Cumhur ittifakı cephesinde ise son derece ilginç bir süreç işliyor, Bilindiği gibi MHP Kocaeli’nin genelinde büyükşehir dahil hiçbir ilçede belediye başkan adayı çıkarmayacağını, Kocaeli genlindeki ilçelerde AK Partinin çıkardığı adayları destekleyeceğini ancak Meclis üyeliği noktasında kendi partilerinin amblemi altında kendi adayları ile seçime katılacaklarını kamuoyu ile paylaştı.

Kocaeli’nin 12 ilçesi ve Büyükşehir için sandığa giden MHP’liler Büyükşehirde AK Parti adayı Tahir Büyükakın’a, 12 İlçede yine AK Partinin gösterdiği adaylara oy verecekler , buraya kadar sorun yok ancak her iki parti açısından da kafa karıştıracak olan hadise sıra Meclis üyeliği için oy kullanmaya geldiğinde nasıl bir vaziyet alacakları ile ilgilidir.

Normal şartlar altında seçimde AK Partinin başkan adaylarını destekleyen MHP’nin meclis üyeliği seçiminde de aynı yolu izlemesi ve seçime katılacak başkan adayının listesinden anlaşılacak sayıda MHP’li isimlerin aday gösterilmesi gibi bir süreç izlenmesi gerekiyordu, Ancak MHP’nin “Belediye meclislerinde kendi adaylarımıza oy vereceğiz “şeklindeki açıklaması bu seçeneği ortadan kaldırdı.

Aynı durum Türkiye genelinde MHP’nin belediye başkan adayı gösterdiği ve AK partinin seçime katılmadığı seçim merkezleri içinde söz konusu olacak, o yerleşim merkezlerinde de haklı olarak AK Parti MHP’nin belediye başkan adayı için oy kullanacakken sıra meclise geldiğinde oylarını AK Partili meclis listesi  için kullanacaklar.

MHP’nin yada AK Partinin seçime katılmadığı seçim merkezlerinde takip edilen bu metod sonucu sandıklar açıldığında son derece ilginç neticeler ile karşılaşacağımız da artık gizli bir şey olmasa gerek, Her ne kadar bu yapının ismi “Cumhur İttifakı” olarak konulmuş olsa da Meclis üyeliği listelerinde ki ayrışma epey bir kafa karıştıracak cinsten.

Cumhur ittifakı oluşturulurken bizim anlatmaya çalıştığımız bu can sıkıcı durum görüşüldümü, görüşülmedimi, yoksa problem olacağını düşündüğümüz bu mesele zamanın akışınamı bırakıldı henüz bir bilgimiz yok.

Burada AK Partinin ve MHP’nin kurmayları sanıyoruz ki tamamen AK Partili ve MHP’li seçmenin sağduyusuna güvenerek yola çıkmış durumdalar ve sandık başına oy vermeye gelen her iki parti üye yada sempatizanlarının da meseleye hakim olduklarını ve oy kullanırken Cumhur ittifakına sorun yaşatmayacak bir pozisyon alacaklarını düşünmüş olacaklar.

Seçime henüz var, Sanıyoruz ki Cumhur ittifakında kafa karıştıran bu ayrı ayrı meclis üyelikleri ile ilgili olarak mitinglere başlayacak olan partilerin liderleri gereken tüm detayları partililerine anlatıp oyların Cumhur ittifakından başka bir yere gitmemesi için lazım gelen tüm önlemleri alacaklardır.

Bu kafa karışıklığının giderilmesi Cumhur ittifakının kazanacağı belediye başkanlıları ile ilgili de belirleyici unsur olacaktır.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner194

banner146

banner182

banner196

banner76

banner181