Öne Çıkanlar Balıkesir Sakarya Kubilay şahin Balıkesir merkezli Organizasyon Komitesi Başkanı Nihat Usta

Bebeğin görme duyusu anne karnında gelişiyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, anne karnında bebeğin görme duyusunun gelişimi ile ilgili bilgiler verdi.

Anne karnındaki yaşam sırasında en son gelişen duyu sisteminin görme olduğunu ifade eden Op. Dr. Şeyda Atabay, "Fetusun 25. haftadan önce görsel uyaranlara duyarlı olmadığı bu haftadan itibaren ise giderek artan bir şekilde ışık gibi görsel uyaranlara güçlü yanıtlar verdiği gözlenmiştir. Göz kapağı hareketleri de yine bu dönemde başlar.Bebeğin göz kapakları 26. haftaya kadar kapalıdır. Sesten farklı olarak uterus ışığı geçirme konusunda güçlü bir engel görevi görür ve bebeğin ışıktan etkilenmesi engellenir. Bebeğin gözleri 26. haftaya kadar kapalı olmakla birlikte anne adayının karnı üzerine uygulanan güçlü bir ışık kaynağına yanıt verir. Gerçekte rahim içi mutlak karanlık değildir. Tıpkı sesleri geçirdiği gibi ışığı da geçirmektedir. Bu nedenle bebek gündüz ile geceyi rahatlıkla ayırt edebilir" dedi.

Anne karnındaki bir bebeğin görme işlevini test etmek olanaksız olduğunu kaydeden Atabay, "Anne karnındaki bebekler de tıpkı bizler gibi suyun içinde gözlerini uzun süre açık tutamazlar. Bebek uyumasa da göz küresini korumak için gözlerini açar ve kapatır. Doğmamış bebeğe dışarıdaki ışığın sadece yüzde biri ulaşır. Ancak bu miktar doğmamış bebeğin renkleri algılaması ve belleğine kaydetmesi için yeterlidir. Özellikle kırmızı tonlar daha iyi algılanır. " diye konuştu.

Atabay, bebeklerin doğduğunda her şeyden habersiz, savunmasız bir yavru olmadığının altını çizerken, gerek ses, gerek ışık, gerekse dokunma gibi uyaranların bebeğe ölçülü olarak uygulanmasında fayda olduğunu söyledi.

İGFA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner221

banner146

banner182

banner211

banner76

banner181