Öne Çıkanlar Samsun Bilecik Tekirdağ Yangın Çanakkale

“Pamuk hemşire“den hastalarına “anne“ şefkati

TEKİRDAĞ (AA) - Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde görevli hemşire Nilgün Akçalar, hastalarına anne şefkatiyle bakıyor.

Dahiliye servisinde görev yapan ve hastalar tarafından "Pamuk hemşire" olarak tanımlanan 40 yaşındaki Akçalar, 21 yıllık meslek hayatında işini bıkmadan usanmadan yapmanın gururun ve mutluluğunu yaşıyor.

Evli ve bir kız çocuğu annesi olan Akçalar, kızına gösterdiği sevgiyi, ilgiyi, merhameti ve şefkati aynı duyarlılıkla hastalarına da yansıtıyor.

Akçalar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde 21 yıldır hemşirelik yaptığını ve işini çok sevdiğini söyledi.

Merhamet duygusu taşıyan bir insanın asla kimseye kötü davranamayacağını aktaran Akçalar, "Ülkemizin çeşitli bölgelerinde Sağlık Bakanlığı'nın kurumlarında görev yaptım. Tekirdağ'da da görevime devam ediyorum. Hastalarımız bizden güven bekliyor. Hasta yakınları geldiğinde hastayı bize emanet ediyor." diye konuştu.

Hastalarının durumunu doktoruyla görüşüp ona göre tedavi uyguladıklarını dile getiren Akçalar, "Sabah ilk geldiğimizde hastalarımızın durumu değerlendiriyoruz. Gece uyuyabildiler mi, ağrıları veya başka bir şikayetleri oldu mu? Bunları değerlendiriyoruz. Sonra hastalarımızın durumunu doktorlarımızla görüşüp tedavi programlarını belirliyoruz. Hastalarımızın sorunlarına göre tedavilerini gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Merhamet ve sevginin çözemeyeceği şey yok"

Merhamet ve sevgiyle insanın çözemeyeceği bir şeyin olmadığını vurgulayan Akçalar, hasta yakınlarının da kendilerine karşı daha anlayışlı olması gerektiğini söyledi.

Annelik ile hemşireliğin ortak değerler etrafında birleştiğini anlatan Akçalar, şunları kaydetti:

"Mesleğimiz çok güzel, özveri ve emek istiyor. Bazen hastalarımız eksikliklerden dem vuruyor, bazen öfkeyle karşılaşıyoruz. Oysa saygı ve sevgiyle her şey çözülüyor. Karşılıklı saygıyla her sorunun her problemin çözülebileceğini düşünüyorum. Biraz sabır ve saygı bunu bekliyoruz.

Annelik de hemşirelik de çok güzel. İkisi de merhamet ve sevgiyle dolu. Bir çocuğu büyütmek de bir hastayı iyileştirmek de emek gerektiriyor. Çocuğuma nasıl şefkatle yaklaşıyorsam hastalarıma da aynı şefkatle yaklaşıyorum."

Dahiliye servisinde tedavi gören Ruhsar Dinçer (75) de Akçalar'ın kendisiyle sürekli ilgilendiğini ve her sorununda yanında olduğunu belirtti.

Akçalar'ı kızı gibi gördüğünü anlatan Dinçer, "Odaya güler yüzle girip de karşılaması yetiyor. Moralimi düzeltiyor. Çok iyi geliyor bana. Kızım gibi, hatta ondan daha yakın görüyorum. Sabah geliyor, ilaçlarımı veriyor. Tansiyonumu, ateşimi ölçüyor. Çok güzel bakıyor bana." diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner194

banner146

banner182

banner196

banner76

banner181