Öne Çıkanlar Halk Eğitim Müdürü Özge Yalçın Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı EDİRNE Gökçe Ok izmit

Bursa Osmangazi’de İYİ Parti’den ‘Parlamenter Sistem’ bilgilendirmesi

BURSA (İGFA) - Bursa'nın Osmangazi ilçesinde İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem bilgilendirme toplantısı düzenleyen İYİ Partililerin toplantısına, Osmangazili muhtarlar yoğun katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Osmangazi İlçe Başkanı Mehmet Hasanoğlu, “Bu sistem Sosyal Hayattan, Ekonomiye, Adaletten, Diplomasiye, Doğadan, Demokrasiye, Hemen her konuda ülkemizin karşılaştığı sorunların anahtarıdır” dedi.

Sistemin Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile içine düşürüldüğü sorunlardan çıkış yolu olduğunu belirten Başkan Hasanoğlu, “Bu sistem Adaleti, Vicdanı, Liyakati, Ortak aklı, Türk Devlet geleneğine yakışanı gösteren, Milletten yana olanı tarif eden, hiç bir vesayet sisteminin olmayacağı, Devlet ile milleti yeniden buluşturan bir sistem tasarımı, bir ilkesel çerçevedir” diye konuştu.

Demokrasimizin en vazgeçilmez kurumlarının başında da yerel yönetimler geldiğine dikkati çeken Hasanoğlu, "Mevcut sistemde, Belediyelerimiz üzerinde ağır bir vesayet oluşturulmuştur. Kent sakinlerimizin seçtiği yöneticilerin de seçilmiş olduğu gerçeği yok sayılıyor. Belediyelerin altyapı yatırımları için borçlanmalarındaki onay yetkisi Cumhurbaşkanına verilmiştir. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ile ilgili düzenlemeler için de Cumhurbaşkanın kararı aranır olmuştur. Hatta Cumhurbaşkanın uygun gördüğü STK’lar ve Vakıflar dışında kalan kurumlarla belediyelerin, ortak proje veya çalışma yapması bile engellenir duruma gelinmiştir. Belediyeler ile ilgili hayati kararların Cumhurbaşkanı tarafından alınması, 84 milyon vatandaşımızın yerel seçimlerde ortaya koyduğu iradeyi hiçe saymaktır" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner146

banner182

banner211

banner76

banner181