Öne Çıkanlar Gebze İYİ Parti Radiye Sezer Katırcıoğlu Kadir Durmuş dolandırıcılık EDİRNE

CHP'li Karabıyık çocukların yaşadığı sorunlara dikkati çekti

BURSA (İGFA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından  çocuklara armağan edilen 23 Nisan Bayramı'nda ülke nüfusunun yüzde 30'unu oluşturan çocukların yaşadığı sorunlara dikkati çekti.

Çocukların hem çok ciddi sorunlar yaşıyor hem de bu sorunların çözülmesinde çocuğun yüksek yararını dikkate alan uluslararası haklarından mahrum bırakıldığına vurgu yapan Karabıyık, "Ata’larının onlara armağan ettiği 23 Nisan’ı Türkiye'de çocuklar bir bayram olarak yaşayamıyor çünkü "çocuk evlilikleri", "çocuk işçiliği", "çocuk yoksulluğu", "kaliteli ve yeterli bakım ve koruma eksikliği", "şiddet ve dayak", "ihmal, istismar ve taciz", "düşük nitelikli eğitim", "sağlık, adalet ve sosyal hizmetlere erişim" gibi çok sayıda sorun yaşıyor” dedi.

Türkiye’de neredeyse 250 bin çocuğun istihdamda olduğu için eğitimine devam edemediğine dikkati çeken Karabıyık, "Bu ülkede çocuklar okulda olması gereken yaşta çalışıyor, erken yaşta evlendiriliyor, evden kaçıyor ve suça sürükleniyor. Asıl sorumluluğumuz çocuklarımıza yaşanabilir, mutlu ve umutlu günler bırakmaktır. Eğitimi iyileştirmek için tüm çalışmaların, doğru bir eğitim sistemi ve planlamasıylaivedilikle yapılması gerekir; ancak burada öncelikle eğitimi siyaset aracı olarak gören zihniyeti değiştirmek gerek" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner221

banner146

banner182

banner76

banner181