Öne Çıkanlar İnegöl Aykut Yiğit Ortaokulu Yuvarlak Masa Söyleşileri toplum sorunları Kıbrıs Barış Harekatı

“Kırkpınar'a yüz bin ziyaretçi bekliyoruz“

EDİRNE (AA) - Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında Edirne'ye yüz bine yakın ziyaretçinin gelmesini beklediklerini söyledi.

Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Kırkpınar'ın olimpiyatlardan sonra en uzun süreli ve kesintisiz organizasyon olduğunu belirtti.

Kırkpınar'ın 6,5 asırdır kesintisiz olarak tarihten günümüze ritüelleriyle devam ettiğini ifade eden Hacıoğlu, Kırkpınar'ın eşsiz bir organizasyon olduğunu dile getirdi.

- Yağlı güreş Türk'ün ata sporu

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Türklerin ata sporu olduğunu anlatan Hacıoğlu, "Kırkpınar büyük bir organizasyon. İçinde kendine has ögeleri var. Kırmızı dipli mum, yağcı, cazgır, davul-zurna, pehlivanlar, ağa Kırkpınar'ı Kırkpınar yapan unsurlar. Kırkpınar'ın bu ögeleri ve ritüelleri günümüzde de devam ediyor. Bu değerlerle Kırkpınar'ın yaşatılması ve geleceğe aktarılması için çalışmalıyız. Ritüellerden en önemli olanlarından biri ağanın karşılanması, pehlivanlar mezarlığının ziyaret edilmesi, salavatlarla çayıra çıkılması. Bizim niyetimiz dünya durdukça bu ritüellerin özgünlüğünü bozmadan geleceğe aktarmaktır." dedi.

- "Turizm açısında çok önemli"

Hacıoğlu, Kırkpınar'ın kent turizmi açısından önemli bir yere sahip olduğunu da ifade etti.

675 yıllık geleneği yerine takip etmek için yerli ve yabancı binler ziyaretçinin kente geldiğini vurgulayan Hacıoğlu, şöyle devam etti:

"Kırkpınar, herkesin ilgisini çeken bir etkinlik. Bu yüzden bu heyecanı yerinde görmek isteyenler Edirne'ye akın ediyor. Bu yıl da kente yüz bine yakın ziyaretçinin geleceği öngörüyoruz. Edirne, görülüp gezilmesi gereken bir kent. Kırkpınar haftasında Edirne'de tüm oteller yüzde yüz doluluğa ulaştı. Kentte büyük bir yoğunluk var. Bu durum kent ekonomisini hareketlendiriyor. Bu yoğunluktan her kesim faydalanıyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner125

banner146

banner98

banner76