Öne Çıkanlar Demirciler Mahallesi zeytinyağı emre andız dolandırıcı diyanet İşleri başkanlığı

Balıkçılıkta av yasağı bitiyor

ANKARA (İGFA) - 15 Nisan 2021'de kapanan genel av sezonu 1 Eylül 2021'de açılıyor.

2010 yılında 485 bin 939 ton olan toplam su ürünleri avcılığının 2020 yılında yüzde 25 azalarak 364 bin 400 tona gerilediğini belirten TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kişi başına tüketimin dünya ortalamasının üzerine çıkarılması gerektiğini söyledi.

Ülkemizdeki su ürünleri avcılığının kıyı balıkçılığına dayandığını hatırlatan Başkan Bayraktar, “Yeterli altyapı oluşturulamadığı için açık deniz balıkçılığı yapılamamakta bu nedenle de av baskısı kıyı sularımızda yoğunlaşmaktadır. Son yıllarda avcılık üretim miktarı azalıyor. Sektörün geleceği açısından sürdürülebilir avcılığın sağlanması şarttır. Bu amaçla stokları koruyucu ve geliştirici yönde çalışmaların ve araştırmaların yapılması ve koruma kontrol çalışmalarına öncelik verilmesi gerekir” diye konuştu.
 
Su ürünleri üretiminin sürdürülebilirliği için avcıların kurallara uyması gerektiğinin de altını çizen Bayraktar, balıkçılık ve modern tesislerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyledi. “Sürdürülebilir su ürünleri üretimi için gerekli stratejiler ile kısa, orta, uzun vadeli eylem planları ve hedefler belirlenmelidir” diyen Bayraktar, "Balıkçılık sektöründe ürünlere yönelik dondurma, tuzlama, konserve, paketleme ve işleme tesislerinin sayılarının artırılması sektöre ekonomik katkı sağlayacaktır.Yeni avlanma döneminin bol ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum" dedi.

İGFA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner221

banner146

banner182

banner76

banner181