Öne Çıkanlar Halk Eğitim Müdürü Özge Yalçın Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı EDİRNE Gökçe Ok izmit

Diyarbakır’dan 100 liseli genç İstanbul Eyüpsultan’da ağırlandı

İSTANBUL (İGFA) - İlk defa İstanbul’a gelen gençler iki gün boyunca şehrin tarihi, kültürel ve eğlence yerlerini gezerek unutamayacakları iki gün geçirdiler. Sabah saatlerinde uçakla İstanbul’a adım atan öğrenciler, Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Tesisi Ensari Konağı’nda yaptıkları kahvaltının ardından Başkan Deniz Köken’le Eyüpsultan Meydanı’nda bir araya geldi.

Başkan Deniz Köken’le sohbet edip bol bol hatıra fotoğrafı çektiren gençler Eyüpsultan Camii ve türbesini de ziyaret etti. Fahri Korutürk Caddesinde gezdikten sonra İsfanbul Tema Park’a hareket eden gençler, iki saat boyunca Adalet Kulesi, Nefes Kesen, Viking, Maceraperest gibi eğlence üniteleriyle adrenaline doydu.

Öğle yemeğinin ardından tarihi yarımadada ziyaretler gerçekleştiren misafirler, İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Meydanı’na bakan ana giriş kapısında hatıra fotoğrafı çektirdi. Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif ve Süleymaniye Camii’ni ziyaret eden ve bu anları çektikleri fotoğraflarla ölümsüzleştiren Diyarbakırlı gençler, tekne turu yapmak için Karaköy limanına hareket etti.

Karaköy Limanı’nda kendileri için özel olarak hazırlanan tekneye geçen öğrenciler üç saat süren boğaz gezisi sırasında akşam yemeklerini yiyip, boğazın güzelliklerinin tadını çıkardılar. Tekne gezisi sırasında şarkılarla eğlenen, halay çeken gençlere Başkan Deniz Köken de eşlik etti.

“BU GÜZEL PROJEYİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Tüm çocukları tek tek ziyaret ederek sohbet eden, İstanbul’un tarihi yapıları hakkında bilgiler veren Başkan Deniz Köken, “Bu güzel bir proje ve devam ettireceğiz. Diyarbakır Valiliği ile anlaşarak 100 gencimizi İstanbul’a getirdik. Sabah Eyüpsultan Camii’nin avlusunda kahvaltı ile başladılar. Şimdi de vapur gezisi ile devam ettiriyorlar. Bir gün daha turlarına devam edecek, ardından Diyarbakır’a dönecekler. Çocukların hepsiyle tek tek görüştüm, mutluluklarına diyecek yok. Kars’tan Edirne’ye, Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar Türkiye bir bütündür. Bu bütünlüğü çocuklarımız da gördü. İstanbul başka bir şehir, Türkiye’nin gözbebeği. Ama Anadolu’nun her köşesi bizim gözbebeğimiz. Oradaki çocukların İstanbul’a gelmeye hakları vardı. Hiç gelmemişlerdi” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner146

banner182

banner76

banner181