Öne Çıkanlar Tekirdağ Yalova Sırt ayak izi 2018 Türkiye Pist Şampiyonası

Ramazan Bayramı'nda Kızılay'a kan bağışı yapılabilir

Pandemi, Ramazan ayı ve pandemiye bağlı tam kapanma süreci Kızılay’a yapılan kan bağışlarını olumsuz etkiledi. Azalan ulusal kan stoklarını yerine koyabilmek için Kızılay kan merkezleri Ramazan Bayramı boyunca da açık kalacak. www.kanver.org sitesinden randevu alan kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Tüm dünyada olduğu gibi pandemi süreci gönüllü kan bağışını ülkemizde de olumsuz etkilemiştir. Bu duruma Ramazan ayı ve sokağa çıkma kısıtlamaları da eklendiğinde Türkiye’nin ulusal kan stoklarında önemli bir eksilme yaşanmıştır. Kızılay, eksilen kan stoklarını yerine koyabilmek için Ramazan ayı boyunca kan merkezlerini açık tutma kararı aldı. www.kanver.org sitesinden randevu alanlar, kendilerine en yakın kan bağış merkezine giderek kan bağışı yapabilecekler. Randevu alırken kendilerine gönderilen SMS’i kontrol noktalarında güvenlik kuvvetlerine göstermeleri muafiyet için yeterli olacaktır. 

Kızılay her gün yaklaşık 300 ekip ve 3 bin 500’den fazla personel ile gönüllü kan bağışçılarına hizmet vermektedir. Kızılay ekipleri olağan zamanlarda her gün yaklaşık 8-9 bin ünite kan bağışı almakta, bunları çeşitli testlere tabii tutmakta, bileşenlerine ayırmakta ve 1500’e yakın hastanede hasta ve yaralıların hizmetine sunmaktadır. Sayılan olumsuzluklar nedeniyle günlük kan bağışı sayısı 5 binlere kadar düşmüştür. İhtiyaç olan bölüm Kızılay’ın ulusal kan stoklarından takviye edilerek karşılanmaktadır.

Hibya Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner221

banner146

banner182

banner76

banner181