Öne Çıkanlar Şişme Bot Binali Yıldırım emekli Yavuz Karan FETÖ

Tiryakilere 'bilinçli tüketin' çağrısı

İZMİR (İGFA) - Brezilya'nın en büyük kahve üretim merkezlerinde yaşanan don olaylarından sonra kahve fiyatlarında artış görüldü.

İzmir'de de kahve fiyatlarının arttığını söyleyen İzmir Kuru Kahveciler, Kuru Yemişçiler ve Baharatçılar Esnaf Odası Başkanı İlyas Gönen, artışlara rağmen bilinçsiz kahve satıcılarının normalde satması gereken fiyatın çok aşağısında fiyatlara kahve sattığını ve bu durumun kahve satıcısı esnafı zor duruma soktuğunu söyledi.

Gönen, "Brezilya'da meydana gelen dondan sonra kahve fiyatları arttı. Biz işini layıkıyla yapan esnaflar, bilinçsiz satıcılar yüzünden zor duruma düşüyoruz. Kahvenin bu kadar ucuza satılması mümkün değil" dedi.

Tiryakilerin tadını ve zevkini kaçırmama adına eski kuru kahveciler olarak diğer şehirlerde yüksek rakamlara satılan kahvenin kilosunu 80 ila 100 lira arasında satmaya başladıklarını ifade eden Başkan Gönen,  sektörü bilmeyen kahve satıcılarınım varlığına dikkati çekerek, bu kişilerin kahveyi kendilerinin sattığı fiyatın yarısına sattıklarını öne sürdü.

"FİYAT MAKASININ NEDENİ KALİTE MAKASIDIR"

Dernek başkanı olarak yıllardan beridir çalışmalar yaptığını da dile getiren Gönen "Ben buradan İzmir Kuru Kahveciler, Kuru Yemişçiler ve Baharatçılar Esnaf Odası Başkanı olarak yalvarıyorum. Ne olur bilinçli tüketici olun. Ucuz satılabilir ama ucuz etin tadı yavan olur. Burada meydana gelen fiyat makası, kalite makasıdır. Ürünü nasıl kavurduklarını, neyle kavurduklarını, kaç kalibre kahve aldıklarını bilmedikleri için hem paralarını yakıyorlar. Kahveyi çekmeyi de bilmedikleri için kalite olarak düşük ürünü halka satıyorlar. Biz bu konudan rahatsızız" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner146

banner182

banner76

banner181