Öne Çıkanlar bilim teknoloji Nilüfer Belediyespor Samsun kaza

İzmir Urla'da tarihi doku

Urla Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Hamam Restorasyonu ve Meydan Düzenleme Projesi kapsamında yapılan Özberk Mahallesi Hamamı tarihe dokusuna uygun restore edildi. İZMİR(İGFA)- Urla Belediyesi'nin öz kaynaklarıyla yapımını tamamladığı Özberk bölgesinin restore çalışmasında, granit küptaş kullanırken kaldırımlarda andezit kaplama ve bazalt desen uygulaması yapıldı. Köy dokusuna uygun olarak meydan zemin döşemesinde ise“Urla taşı” yerini aldı.

Okulun arkasında kalan arziye 82 araçlık otopark ve dere çevre düzenlemesi kapsamından sosyal alan oluşturmak için oturm alanları yapıldı. 

Bölgede yaşayan insanların kültürüyle yaşamasının dışında sosylalleşmesi içinde çalışan belediye ekipleri, Özbek Mahallesinin merkezinde yer alan ve aktif olduğu dönemde gündüzleri
kadınların, akşamları ise erkeklerin kullanmış olduğu hamam aslına uygun olarak restore etti.

Urla her alanda tarih kokan bir yer diyen Urla Belediye Başkan V.Kaymakam Murtaza Dayanç, "Yapmış olduğumuz çalışmalar ve hazırlamış olduğumuz projeler ile ilçemizin tarihine sahip çıkacağız. Mahallelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ilçemizin tarihi kimliğini koruyarak projelerimizi birer birer gerçekleştireceğiz” dedi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner221

banner146

banner182

banner76

banner181