Öne Çıkanlar Sami Çakır Türkan Bebek Mustafa Şevik Dünya Su Günü Mustafa Kenar

Mehmet Savran'dan hodri meydan

Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan’ın Nevşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bir ihalede usulsüzlük yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Ortada yapılmış bir ihale yok, ödenmiş bir para yok, EKAP üzerinden yayınlanmış bir ihale şartnamesi var, şartnamede bir takım istenmeden yapılmış hatalar var ve onların düzeltilmesi ile yeniden çıkılan bir ihale var. Hiç kimsenin bu şehrin ve belediyemizin itibarını zedelemeye hakkı yok” dedi.

NEVŞEHİR (İGFA) - Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan’ın geçtiğimiz haftalarda Nevşehir Belediyesi tarafından EKAP üzerinde yayınlanan bir ihale şartnamesinde firma ismi ve ithal edileceği ülke belirtilerek usulsüzlük yapıldığı iddialarına cevap veren Savran, gerçekleşmemiş bir ihale dolayısıyla hem şehrin hem de belediyenin itibarının zedelenmeye çalışıldığını kaydetti.

Türkiye’nin en büyük şanssızlığının işini düzgün yapan bir muhalefetin olmaması olduğunu kaydeden Savran, Nevşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ihalelerin büyük bir kısmını elektronik ortamda yaptığını ve ihalelerle ilgili tüm bilgilerin herkesçe görülebildiğini ifade ederken, CHP Milletvekili Sarıaslan ile arasında geçen telefon görüşmesini ve ihale süreci ile ilgili yaşananları anlattı.

Nevşehir Belediyesi'ne bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde cam ve seramik atölyesi kurulması yönünde bir çalışmaları bulunduğunu kaydeden Mehmet Savran, "Bir takım malzemelerin alınması gerekiyor. Bu Ahiler Kalkınma Ajansı ile birlikte yürütülen bir proje. Alınacak malzemeler ve yapılacak işler ikili denetim mekanizması ile yürüyor. Bu proje ile ilgili toplam 4 kalemde yaklaşık 785 bin lira olan bir ihaleye çıkılmış. Bu ihalenin de tartışmaya söz konusu olan cam ihalesinin bedeli yaklaşık 300 bin lira. Faruk Bey'in beni aradığı doğru, konu ile ilgili uyardığı da doğru. Zaten konuyla ilgili Faruk Sarıaslan'ın söylediği iş adamı da belediyemizi aramış ve konuyla ilgili şartname EKAP’tan çekildi. Faruk Bey'i arayarak konuyla ilgili hassasiyetinden dolayı teşekkür ettiğimi söyledim. İlgililerden konuyla ilgili detaylı bilgi alacağımı, kurum içinde savunma alacağımı söyledim ve görüşmemiz sona erdi.Sarıaslan’ın konuşma tarzına dikkat ederseniz sanki hale yapılmış, bir firmaya çıkar sağlanmış, ödemesi yapılmış gibi bir hava var. Asla böyle bir şey yok. Bizim elektronik ihaleye çıkmamızın amacı bu şekilde spekülasyonlara neden olabilecek konulardan kendimizi korumak" dedi.

Nevşehir Belediyesi tarihinde en şeffaf yönetimi sergilediklerini kaydeden Savran, "Yolsuzluk veya haksızlık yapacak insan bu ihaleyi EKAP üzerinden yapmaz. Bugüne kadar toplam 74 ihalemizi 5 tanesi hariç EKAP’ta yayınladık. Bu ihalelerden haksız kazanç sağlamaya çalışan bir kurum, bir kişi bu kadar ihaleyi açık ihaleyle yapar mı? Toplamda şimdiye kadar 57 milyon liralık ihale yapmışız ve bunların büyük bölümünü EKAP üzerinden yapmışız. Bu ihale bedellerinden de belediye yaklaşık 14 milyon lira kar sağlamış. Yani yüzde 25-26 civarında bir kırım olmuş. Firma işaret eden, haksızlık, hukuksuzluk yapan bir belediyenin ihalesine bu kadar firma girer mi? Bugün itibariyle yerel esnafa vadesi geçmiş bir borcumuz yok. Sadece devam eden ticarette oluşan borçlar var ve hiçbirinin de vadesi henüz gelmedi. 3 aydan fazla para bekleyen esnaf yok. Önümüzdeki sene bundan fazla ihale yapacağız" diye konuştu.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner146

banner182

banner76

banner181