banner259
Öne Çıkanlar teknoloji bilim Lavanta Bilgi Dehmen ahsen Okyar
banner246

İzmir'deki kriminal polisleri suçları aydınlatıyor

Suç aletleri ve delilleri büyük bir titizlikle inceleyen kriminal Polisleri, son teknoloji cihazların bulunduğu laboratuvarlarda suçun aydınlatılması ve suçlunun yakalanmasında etkin görev yürütüyor.ANKARA (İGFA) - Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığına bağlı 10 laboratuvardan biri olan İzmir Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü bünyesinde Balistik, Belge, Biyolojik, İz, Kimyasal, Ses Görüntü ve Data İnceleme şube müdürlükleri bulunuyor. İzmir, Afyonkarahisar, Aydın, Manisa, Muğla ve Uşak illerine hizmet veren laboratuvarda, olay yeri ve şüphelilerden elde edilen deliller, titizlikle inceleniyor.

İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan habere göre, kıl, tüy, tükürük ve kan örneği gibi her türlü biyolojik bulgunun analize tabi tutulduğu laboratuvarlarda, suça konu olaylarda kullanılan silahlar da balistik su ve kum havuzlarında yapılan atışlarla belirleniyor.

Amaçlarının gerçek suç olgusunu bulmak olduğunu ifade eden  İzmir Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü İsmail Yalçın, faili meçhul olayların aydınlatılması için yüksek uzmanlığa sahip personelle görev yaptıklarını kaydetti. Laboratuvarlarının delilden sanığa gidilmesi prensibiyle çalıştığını anlatan Yalçın, "Çağın getirdiği bilimsel metotlar ve ileri teknolojiyi tamamen objektif olarak kullanan, insan haklarına uygun, uluslararası standart ve kalitede hizmet veren bir kamu kuruluşuyuz. Amacımız suça suçlu bulmak değil, delil güvenliğini sağlayarak gerçek suç olgusunu bulmaktır. Tüm bunlardan hareketle misyonumuz, delile olan güven devlete olan güvendir" diye konuştu.

Yalçın, kriminal Polislerin uzmanlıklarının uzun ve yorucu bir dönem sonucu elde edildiğini, ayda 2 bin civarında incelemenin yapıldığı laboratuvarlarının Avrupa standartlarında olduğunu hatta bazı alanlarda Avrupa'dan daha iyi olduklarını söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner207

banner146

banner208

banner258