Öne Çıkanlar bilim teknoloji cinayet İnegöl Göçmen
banner246

Babacan'dan ODTÜ protestosu açıklaması

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ODTÜ öğrencilerinin dün kampüste gerçekleştirdiği protestoyu öğrencilerle Twitter'da açılan sohbet odasında değerlendirdi. ANKARA (İGFA)  - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, dün akşam Twitter’da açılan “Ali Babacan ve ODTÜ öğrencileri” adlı sohbet odasına katıldı. Babacan, binlerce kişinin dinlediği odada ODTÜ öğrencilerinin dün kampüste gerçekleştirdiği protestoyu değerlendirdi.

ODTÜ'nün kendisinin de severek okuduğu okulu olduğunu ifade eden Babacan, "Her köşesinde anılarım var. ODTÜ’lü olmakla da gurur duyuyorum” diyerek ODTÜ’deki planlanan programının fotoğraf çekimi olduğunu söyledi.

"ODTÜ’ye girip çıkmak için kimseden izin alacak halimiz yok" diyen Babacan, "Bizim kendimizi anlatacağımız çok ortam ve imkân var. Ama bazı gençlerimiz kendilerini ifade etmekte her zaman ortam bulamıyor. Kampüslerde kendini ifade etmek ihtiyaç. Çok eşit durumda değiliz. Onun için oradaki gençlerin tamamen fikir özgürlüğünü kullandığını düşünüyorum. Şiddete kaçmayacak şekilde yapılan protestolar ve yürüyüşler Anayasamızda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne çok açık hürriyet alanları. Hatta mevzuata göre izin alınmadan yapılması gerekiyor. Bu konularda çok rahat olmamız gerekiyor" dedi.

https://twitter.com/odtuforum/status/1513826661007036420

Geçmişi değerlendirirken bir dönemi tamamen siyah, bir başka dönemi tamamen beyaz olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Babacan, "Artılarıyla eksileriyle mümkün olduğunca objektif değerlendirme yapmakta büyük fayda var. Türkiye’nin zamanında başarılı olduğu alanlar oldu. Bunda benim ve arkadaşlarımın da az ya da çok katkısı oldu. Ben hep özgürlüklerden yana oldum. Bugünkü olayları da öyle görüyorum. ‘Ali Babacan’ın konuşmasına karşı bir durum yoktu, gelseydi konuşabilirdi’ diyen arkadaşlar var. Türkiye Komünist Gençliği, Marksist Fikir Topluluğu gibi grupların el ilanları, duvara astığı afişler var. Arkadaşlar konuşmak istiyorlarsa konuşmaya her zaman hazırız. Genel merkezimiz olur, başka bir ortam olur. Ama onlar konuşmaya ve dinlemeye hazır olurlarsa her zaman hazırız. O konuda çok rahat olmaları gerektiğini söyleyeyim açık çek vereyim. Konuşmaktan korkmamamız lazım" diye konuştu.

https://twitter.com/alibabacan/status/1513907775537037316

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner207

banner146

banner208

banner258