Öne Çıkanlar bilim teknoloji cinayet İnegöl Göçmen
banner246

CHP'li Deniz: "Polislerimize sendika kurma hakkı verilmelidir"

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz polis haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Deniz mesajında, “Polis memurlarımızın sorunları çözülmeli, çalışma koşulları iyileştirilmelidir. 3600 Ek gösterge öğrenim şartı aranmadan tüm polis memurları için verilmeli, özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalı, polislerimize sendika kurma hakkı verilmelidir” dediAjans Pazar / RİZE (İGFA)- CHP Rize İl Başkanı Deniz açıklamasında, “Türk Polis Teşkilatımızın 177.yılı kutlu olsun. Gücünü yasalardan ve halktan alan polisimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.” sözünde belirttiği gibi toplumsal huzur ve istikrarımızın teminatı olmaya devam edecektir Demokrasinin işlerliği, özgürlüklerin korunması ve adaletin tesisi ancak huzur ve istikrar ortamının sürdürülmesiyle sağlanabilir. 10 Nisan 1845 de kurulan Türk Polis teşkilatı, halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, suç işlenmesini önlemek ve suçluları adalete teslim etmek gibi önemli görevleri yerine getirmenin yanı sıra, ülkemizdeki huzur ve güven ortamının tesisinde de büyük rol üstlenmektedir” dedi.

Başkan Deniz, “Polis haftası aynı zamanda Polislerimizin sıkıntılarının da dile getirileceği bir hafta olmalıdır. Uzun yıllar önce sözü verilen ama gerçekleştirilmeyen 3600 Ek gösterge tüm polis memurları için öğrenim şartı aranmadan bir an önce verilmelidir. Yapılan düzenlemelerle Jandarma Genel Komutanlığı İç İşleri Bakanlığına bağlanmıştı. Bu bağlanma esnasında Polis ve Jandarmanın özlük haklarında birliktelik sağlanması amacıyla bir çalışma yapılmıştı. Özlük haklarının yeknesaklığını sağlayacak olan bu çalışma sonuçlanmadı. Jandarma da 3600 Ek göstergesi uygulanırken Polisler 2200 ek göstergeden 3000 Ek göstergeye çıkartılmış olup 3600 ek gösterge talepleri yerine getirilmemiştir. Aynı şekilde lojmanlardan yararlanma konusunda da eşitlik bulunmamaktadır. Çalışmanın sonunda Sadece Jandarmanın atama yer değiştirme modeli polislere uygulanmıştır. Özlük hakların eşitlenmesi bir an önce gerçekleştirilmelidir. Mesleğe başlayan her polis zorunlu olarak Polsan’a üye yapılmakta ve aidat kesilmektedir. POLSAN’ın da OYAK gibi yapılandırılması gerekmektedir. Polislere Sendika kurma hakkı verilmelidir. Fazla Mesai uygulaması hayata geçirilmelidir.

Hafta sonları, resmi tatillerde, Ulusal ve Dini Bayramlarda görev yapan polislerimize Aldıkları maaşla ilintili Fazla mesai ücretleri verilmelidir. Polislerimizin çalışma koşulları düzeltilmeli ve Özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır. Polisler arasında ki intihar vakaları araştırılmalı ve önleyici çözüm yolları oluşturulmalıdır. Amir baskısı ve mobing tarzı yaklaşımlara son verilerek personelin istek ve talepleri değerlendirmeye alınarak kamu düzeni de göz önüne alınarak makul derecede sonuçlandırılmalıdır” dedi CHP Rize İl Başkanı Deniz, “Pandemi süreci boyunca sağlıkçılarla birlikte özverili çalışan gurupların en önde olan kesimlerinden polislerimize pandemi tazminatı gibi ek ödenekler sağlanmalıdır. Kamuda çalışan tüm görevlilere ve Güvenlik görevlilerine bayram ikram ikramiyesi verilmelidir. Kaskosuz olan Polis araçlarının kaskosu yapılmalıdır. Polis aracı kaza yaptığı zaman polislerin hakkında soruşturma açılıyor ve hasarın bedeli polislere ödettirilmek istenilmektedir.

Bu uygulamadan vazgeçilmelidir. Polis memuru Gece yarısı ya da sabaha karşı görevlendiriliyor. Fakat göreve gitmesi için ya da görev sonunda eve gitmesi için servis aracı yok. Bu uygulamadan vaz geçilmelidir. Sportif etkinliklerde görevlendirilen Polis memurlarına verilen ücretlerin her maç için uygulanması ve bunun zorunlu hale getirilmelidir. Emekliliği gelmiş olan personele 2 Şark görevinin gelmesi uygulaması kaldırılmalıdır. Halka hizmet anlayışı içerisinde görevlerini en iyi şekilde icra eden ve bu uğurda şehit olan emniyet mensuplarımızı saygıyla ve rahmetle anıyor, gazilerimize acil
şifalar diliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Polis Teşkilatımızın 177’inci kuruluş yıldönümünü kutlar tüm personellerimize görevlerinde başarılar dileriz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner207

banner146

banner208

banner258