Öne Çıkanlar Bursa Sakarya Futbol ziyaret operasyon

Akşener: 2019'un Ramazan ayında Suriye'de iftar yapacağız

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz. Suriyeli kardeşlerimizi memleketlerine göndereceğiz. 2019'un Ramazan ayında, 81 ilden birer temsilciyle Suriye'de iftar yapacağız inşallah" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Akşener, Eskişehir'e dün gece gelerek, otelde konakladı. Akşener, bugün seçim otobüsüyle otelden ayrılarak, kentte turladıktan sonra miting için Odunpazarı Meydanı'na geldi. Akşener, miting alanını dolduranlar tarafından coşkuyla karşılandı. Kalabalığın İstiklal Marşı'nı okumasının ardından platforma çıkan Meral Akşener, mitinge katılanları selamladı. Yöresel kıyafet giyen kadınlar, Akşener'in boynuna Yörük poşusu takıp, Kayı boyunun simgesi olan 'IYI' işaretinin yer aldığı bayrak ile tülbentler verdi. Akşener, platformda, kadınların attığı tülbentleri tek tek toplayıp, yanındaki korumasına verdi. Mitinge katılanlar, sık sık 'Cumhurbaşkanı Akşener ' sloganları attı.

YILMAZ BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ETTİ

Meral Akşener, konuşmasına Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyekerşen'e teşekkür ederek başladı. Akşener, "24 Haziran'da bir seçime gidiyoruz. 16 Nisan'da da referandumda buraya gelmiştim. Pek çok şehirde salon bulamazken, elektriklerimiz kesilirken, garajlarda toplantı yaparken, Eskişehir bir başkaydı. Salonda elektrikler kesilirken, Eskişehir bir başkaydı. Burada, huzurunuzda, bugün için de Belediye Başkanımız, hocamız Yılmaz Büyükerşen'e teşekkürlerimi sunuyorum. Eskişehir'de zamanında da çok nazik, zarif bir şekilde karşılanmıştık. Bugün de Eskişehir bize nefes aldırdı. Olağanüstü halsiz bir seçime gidiyormuşuz gibi hissettirdi. Allah hepinizden razı olsun" dedi.

'16 YILDIR TEK ADAM ANLAYIŞIYLA YÖNETİLDİ'

Anayasa değişikliği referandumunun da OHAL şartlarında yapıldığını kaydeden Akşener, "24 Haziran'da bir seçime gidiyoruz. Bu seçim sonucu itibarıyla ne olacak, sorusunu hepimizin kendi kendimize sorması gereken bir seçim. 16 yıldır gittikçe artan bir tek adamlık anlayışı içinde bu ülke yönetildi. Sonra hızlı bir şekilde bu tek adamlık yetkileri yetmedi, her şey hukuki olarak tek bir adamın, tek bir kişinin iki dudağı arasına sıkıştırılsın, diye yeryüzünden bulunmayan hiçbir ülkede, sadece Afrika ve Güney Amerika haricinde hiçbir demokratik ülkede bulunmayan bir partili cumhurbaşkanlığı talebiyle karşı karşıya kaldık. Bu karşı karşıya kalışla referanduma gittik. 16 Nisan'da bu referanduma da OHAL şartları içinde gittik. OHAL'in baskıya dönüştüğü bir süreçte gittik. Buna rağmen yüzde 51 ile zor zahmet 51'i aldılar" diye konuştu.

'BUNLAR CUMHURİYETİN KURULUŞ İLKESİNDEN HOŞLANMAZ'

24 Haziran günü ülkenin kuruluş iradesine sahip çıkacaklarını dile getiren Akşener, şöyle devam etti:

"Bunlar cumhuriyetin kuruluş ilkesinden hoşlanmazlar. Bu devleti yönetmek yerine ele geçirmeyi öne koydular. Devlet eşittir asker, kabul etikleri için ilk hedefleri asker oldu. Aynı şekilde kurucu iradesinden hoşlanmayan gruplarla iş birliği yaptılar. Bu ülkeyi yönetmek yerine ele geçirmeye başladılar. Bunun sonucunda önce Ergenekon, Balyoz ve diğer davalar başladı. Bu ülkenin komutanlarını birer birer yargılandılar ve İlker Başbuğ terör örgütünün başı olarak yargılandı. Bunlar olunca Zekeriya Öz'e zırhlı araçlar verildi, heykelinin dikilmesine karar verildi." 

Yargının, referandumla FETÖ'nün eline teslim edildiğini ileri süren Akşener, "Gözleri kör olmuştu. Hatırlayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın atamalarda kendilerinin çok beğendiği kişiler için 'Allah’ım verdikçe veriyor' deyişi, hepimizle alay edişi ve bunun sonucunda da 15 Temmuz darbe kalkışması. 15 Temmuz'da canı pahasına bu millet, çökertilen bu devleti, sokağa düşen bu devleti, köprülerden sokaklardan topladı" dedi. 

'OHAL'İN KALDIRILMASI HEMEN DEVREYE GİRECEK'

Türkiye'nin sorunlarını sıralayan Meral Akşener, şöyle konuştu:

"En büyük sorunumuz birincisi, demokrasi hukuk ve adalettir. Ona bağlı olarak ekonomi ve eğitimdir. Bu 3 sorunu çözmedikten sonra Türkiye'nin geleceği yoktur. Türkiye, Afrika'daki diktatörler gibi yönetilir. Afrika ülkelerinden biri haline dönmemiz söz konusudur. İnanıyorum ki Allah'ın izniyle 'dur' diyeceğiz. Nasıl Çanakkale'de 'Dur Yolcu' dediysek bu defa da 'Dur' diyeceğiz. Ben bugüne kadar milletime verdiğimi sözden dönmedim. Şimdi 24 Haziran'da bu iklimin değişmesi, kadınların rahat nefes alması, çocuk tacizlerinin son bulması, 'bendensin sendensin'e son vermek için bu yorgun şoförün evine gitmesi, gönderilmesi gerekmektedir. Bu arkadaşı dinlendirmek üzere evine gönderdikten sonra OHAL'in kaldırılması hemen devreye girecek. Diğer taraftan ekonomi, bu kadar çok konuşan siyasetçi, bilmediği konularını biliyormuş gibi konuşan siyasetçi, bugün ekonomimizin içinde bulunduğu durumun sorumlusudur. Kurumların yerli yerine oturması lazım. Devlet anlayışına ciddiyetin yerleşmesi, liyakatin tek kural olması lazım."

'ADALET SARAYI YAPMIŞLAR İÇİNDE ADALET YOK'

Gençlerin işsiz olduğunu dile getiren Akşener, "Her yere üniversite açtılar. Bina yapmışlar, adalet sarayı yapmışlar, içinde adalet yok. Üniversite yapmışlar, içinde hoca yok. Lise mezunu gençlere iş veremedikleri için 4 sene ötelediler 4 sene ailelerin cebinden para çıktı. O kadar garip ve planlamasız şekilde açılmış ki ihtiyaç olamayan bölümler açılmış, o gençler işsiz" dedi.

'SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ MEMLEKETLERİNE GÖNDERECEĞİZ'

Türkiye Dayanışma Fonu kuracaklarını, iş bulamayan gençlere 500 lira vatandaşlık aylığı bağlayacaklarını kaydeden Akşener, Suriyelileri de şartların gerçekleşmesi halinde ülkelerine göndereceklerini söyledi. Akşener, "Suriye'nin içine elini sokmasaydı 4 milyon Suriyeli gelir miydi? Biz Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz. Dediğim şartlarda Suriyeli kardeşlerimizi memleketlerine göndereceğiz. 2019'un Ramazan ayında, 81 ilden birer temsilciyle Suriye'de iftar yapacağız inşallah" diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Meral Akşener'e, Emin Alp Şafak (8) isimli çocuk, içinde biriktirdiği paraların olduğu kumbarasını verdi. Akşener de küçük çocuğun elini öpüp, teşekkür etti.

KÜTAHYA MİTİNGİNDE KONUŞTU

Eskişehir'den sonra Kütahya'ya gelen İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Zafer Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mitinge katılanlara hitap eden Akşener, "Tülbentlerle kınalarımızla yola çıktık, inşallah başaracağız. Yolumuz, demokrasiyi yeniden kamil bir şekilde kurum ve kurallarıyla inşa yoludur. Yolumuz hukukun üstünlüğünü, yolumuz adaleti, şu anda vatandaşların birbirileriyle ortaya çıkan ihtilaflar sebebiyle güçlünün kazandığı, haklının gözetilmediği bir adalet sistemiyle karşı karşıyayız. Adaleti yeniden tesis etme, yıkılan ekonomiyi, eğitimi, dış politikayı yeniden tesis etme, Türkiye'yi yeniden ayağa kaldırma yoludur" dedi.

'OHAL'İN KALDIRILMASINI BİRİNCİ GÜN YAPACAĞIM'

Konuşması sık sık 'Cumhurbaşkanı, Meral Akşener' sloganıyla kesilen Akşener, üniversitelerin bölünmesine müsaade etmeyeceğini söyledi. Akşener, "Üniversiteyi niçin bunlar böldü? Soru bu. İş bulamayacak gençlerin okumasını sağlamak. Üniversiteler bir birikimdir. Üniversiteler ne kadar eskiyse tecrübeyse dünyada sayılandır. Yeni üniversitelere hocalar gönderemezseniz iyi eğitim alamazlar, mezun olduklarında iş bulamaz. Eski bir üniversite hocası olarak elbette buna müsaade etmeyeceğim. Cumhurbaşkanı seçildiğim gün; üniversitelerin bölünmeleri ile ilgili kararı iptal edeceğim. OHAL'in kaldırılması ve şeker fabrikaları ile ilgili satışının kaldırılması birinci gün yapacağım iştir" diye konuştu. 

'TARAFLAR ARASINDA KAŞ ÇATIKLIĞI GÖRÜYORUM'

Siyasi parti taraftarları arasında gerginlik olduğunu dile getiren Akşener, "24 Haziran'da partili cumhurbaşkanı ya da parlamenter sistemi yeniden tesis edecek bir karar vereceksiniz. Milletvekilini seçeceksiniz. Netice itibaren bu bir seçim. İlk defa partiler arasında, taraftarlar arasında müthiş bir kaş çatıklığı görüyorum. Biz birbirimizin düşmanı değiliz. Siyasiler malı götürüyor, gariban vatandaşlar birbiriyle küs. İçimizde gelişen bu ayrışmayı 24 Haziran'dan sonra ortadan kaldıracağız" dedi. 

Türkiye'yi yeniden tarımda kendine yeter hale getireceklerini vurgulayan Akşener, "Elinizde AK Parti'den kağıt götürmediğiniz takdirde çocuğunuz iş bulamıyor. Tarlanıza küstünüz. Yakın gelecekte ülkelerin bekası tarım ve su ile olacaktır. Türkiye'yi 5 yıl içinde kendine yeter hale, gıda ithalatını durdurmuş, tarım ihracatı yapan ülke durumuna getireceğiz. Binalar yaptılar, güzel okullar yaptılar; ama içinde eğitim ruhu yok. Bu eğitim sistemi ile yeni Aziz Sancar'lar bulamayız" diye konuştu. 

'ÖNÜNE GELENLERLE KAVGA EDİLDİ'

Hükümetin dış politikasına yönelik eleştirilerde bulunan Meral Akşener, şunları söyledi:

"Dış politikada önüne gelenlerle kavga edildi. Hepsi de şahsi kavga. O kavgaların sonucu 4 milyon Suriyeli Türkiye'de. 150 milyar lira harcamıştık. Bugün itibarıyla hem PKK ile hem ABD  ile hem de Rusya ile güney sınırımızda komşu olduk. Bu efelenmelerin bedelini siz ödüyorsunuz. Her bağırışın bedelini siz ödüyorsunuz. 2010 yılında yargıyı FETÖ'ye teslim etiler ve sonuç itibarıyla 15 Temmuz'da bir darbe oldu ve sizler, aziz milletim bu devleti sokaktan topladınız. Ne uğruna? 249 şehit uğruna. Bunlar yönetemedi, Sayın Erdoğan ve arkadaşları yönetemedi ve siz aziz milletim köprüden, sokaktan devletimizi topladınız. Suriye'deki yanlış politika Afrin'e girmemize sebep oldu. Afrin'e gidilmelidir, buna itirazımız yok. Hatta Fırat'ın doğusuna da gidilmelidir; ama bu yanlış politika. Bunların yaptığı hatalar sonuçta sizin doğurduğunuz, sizlerin evlatlarının kanı pahasına, şanlı Mehmetçik'imizin kanı pahasına gene yapılan hataları bu milletin çocukları sokmaktan toplayıp getirdi." 

'KREDİ KARTI BORCUNU SİLECEĞİM'

Kredi kartı borcu olanlara, borçlarının silineceği vaadinde bulunan Akşener, şöyle konuştu:

"Siyasetçisi zengin, vatandaşın fakirleştiği ülkelerde huzur olmaz. Kadını huzurlu olmaz, genci huzurlu olmaz, yaşlısı huzurlu olmaz, emeklisi huzurlu olmaz. Atanamayan öğretmenler, sağlıkçılar, emekliler, gençler ve kredi kartı borçluları. Bunlarla ilgili çözümlerimizi söyledikçe bize deniliyor ki 'Parayı nerden bulacaksınız?' Saray yapmaya para bulunuyor, gence 500 lira vatandaşlık maaşı bağlamaya para bulunamıyor. Gencine iş bulmak, devletin görevidir. Bulamıyorsa anasının, babasının karşısında ezmemek için ona iş buluncaya kadar 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağım her gence, var mı itirazı olan? Parayı mı nereden bulacağım? Söyleyeyim size. Sarayın 13 günlük harcaması, şeker fabrikalarının 1 yıllık zararına eşit. 8 milyar Türk lirası 2018 bütçesinde bakanların, bakan yardımcılarının, onların eşlerinin, onların oğullarının çocuğunun bindiği arabalara ödenen para. Onların hepsini kaldıracağım. Hem kredi kartı borcu olanların borcunu sileceğim hem de gençlere iş buluncaya kadar 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağım." 

Meral Akşener, konuşmasını "Bu ülkenin huzura ihtiyacı var. Şoför çok yorgun. Bu yorgun şoförü evine göndereceğimize inanıyorum" diyerek tamamladı.

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner125

banner146

banner162

banner160

banner150

banner98

banner76

banner151