Öne Çıkanlar Tekirdağ Yalova Sırt ayak izi 2018 Türkiye Pist Şampiyonası

Çin'in ilk yapay zekalı ‘sanal öğrencisi’ üniversiteye başladı

Çin’in seçkin üniversitelerinden birinin, diğer akranlarından ayırt edilebilen yeni bir öğrencisi var, Hua Zhibiing adlı sanal öğrenci, Tsinghua Üniversitesi'nin bilgisayar bilimi ve teknolojisi bölümüne kaydoldu ve burada özel bir profesörün vesayeti altında çalışacak.

Üniversiteye giden ilk yapay destekli öğrencisi olan Hua, geçtiğimiz hafta başladığı üniversitede teknoloji ve veri ile ilgili derslere odaklanacak. Hua, kar amacı gütmeyen araştırma enstitüsü Pekin Yapay Zeka Akademisi ile teknoloji şirketleri Zhipu.AI ve Xiaoice tarafından ortaklaşa eğitildi, ancak gelişiminin arkasındaki sebep hemen belli değildi.

Yapay zeka öğrencisine ders veren bilgisayar bilimi profesörü Tang Jie’ye göre, Hua zaten şiir yazabilir, resim yapabilir ve hatta müzikal yeteneğiyle övünebilir. Yerli medyaya, yeni öğrencisinin de bazı akıl yürütme ve duygusal yeteneklere sahip olduğunu ve bu sayede on binlerce bilgisayar işlemcisini çalıştırabilen önceden eğitilmiş bir makine öğrenimi modeli sayesinde onu diğer sanal karakterlerden farklı kıldığını söyledi.

Tang yerel medyaya “Gelecek yıl 12 yaşındaki bir çocuğun bilişsel seviyesine ulaşabilir” dedi. Sohbet botu Xiaoice'in kurucu ortağı Peng Shuang, Hua'nın gelecekte daha az robotik ve daha insani olan daha fazla etkileşime sahip olmasını umuyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

HiBYA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner221

banner146

banner182

banner76

banner181