Öne Çıkanlar cinayet Gazze Engelli Sporcu ATM cihazı minare

RTÜK'ten yaptırım kararlarına açıklama

ANKARA (İGFA) - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, dünkü toplantıda alınan müeyyide kararlarının bazı sosyal medya kullanıcıları ile birtakım basın ve yayın organları tarafından kamuoyuna farklı yansıtılarak, Üst Kurul'un töhmet altında bırakıldığını öne sürerek yaptırım kararlarına açıklık getirdi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, Üst Kurul ve bazı RTÜK Üyeleri sosyal medyada haksızca linç edildiği iddia edildi.

"RTÜK, çocukları kırmızı çizgi olarak görür ve Üst Kurul da bugüne kadar çocukların üstün yararı için pek çok karar alınmış ve uygulanmıştır" denilen açıklamada,  "Altını kalın çizgilerle çizerek belirtmek gerekirse, Üst Kurulda dün alınan karar, 3 medya kuruluşunun yargı mercilerinin verdiği yayın yasaklarını ihlal etmesine yöneliktir. Verilen cezalar elim olayın gündeme getirilmesine değil, mahkemelerin verdiği ve yasal olarak uymak zorunda bulunulan yayın yasaklarının hiçe sayılmasına ilişkindir" ifadeleri yer aldı.

Palandöken’deki olaya ilişkin Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi ile Erzurum 2. Sulh Ceza Hâkimliğince verilen yayın yasağını Halk TV 7 kez,  KRT 22 kez ve Tele1 3 kez ihlal ettiğini kaydeden RTÜK’ün yasal görevi mahkemelerin verdiği yayın yasaklarını ilan etmek ve olası ihlaller durumunda yaptırım uygulamak olduğu belirtilirken, "Son RTÜK toplantısında alınan kararların içeriği bundan ibarettir. Bu gerçeğin bilinerek değerlendirmelerin yapılmasını arzu eder, çocuk ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimlerine zarar verecek yayın içerikleriyle kıyasıya mücadele eden RTÜK’ün iftira ve algı operasyonlarına maruz bırakılmamasını önemle hatırlatırız" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, RTÜK Üyelerini ve çalışanlarını hedef gösteren organize şebekelere boyun eğmeyeceklerinin altı çizildi.

https://twitter.com/rtukkurumsal/status/1512005252077211651

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner266

banner269

banner263

banner268