Öne Çıkanlar Ali Emre Güray TREDAŞ Nihat Özdemir Midilli HIRSIZLIK

Batı Trakyalılar, “Sadık Ahmet” filminde buluştu

Filmi merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet, kızı Funda Ahmet, Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Keşan Şubesi Başkanı Ayhan Beyli, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, CHP Keşan Belediye Başkan Adayı Mehmet Özcan da izledi.Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Keşan Belediyesi ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Keşan Şubesi ile iş birliğinde düzenlenen “Sadık Ahmet” filminin gösterim etkinliği 8 Şubat Perşembe günü gerçekleştirildi.

Bendis AVM CineBendis’te, saat 19.00 sıralarında başlayan filmin gösterimine, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet, kızı Funda Ahmet, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Keşan Şubesi Başkanı Ayhan Beyli, CHP Keşan Belediye Başkan Adayı Mehmet Özcan, Bendis AVM sahiplerinden Aydın İstek ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye meclisi üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

“MÜCADELEMİZE ÖNCÜLÜK ETMİŞ VE FİTİLİ ATEŞLEYEN BİR KIVILCIM OLDU”

Gösterim öncesinde konuşan Hasan Küçük, “Dr. Sadık Ahmet, toplumsal baskılara karşı milli mücadelemize öncülük etmiş ve fitili ateşleyen bir kıvılcım oldu. Batı Trakya Türk azınlığının kimlik ihlali karşısındaki tutumu da mücadelesi de Dr. Sadık Ahmet öncülüğünde topyekün birlik ve beraberlik içerisinde olmuştur.” şeklinde konuştu.

“TAŞIDIĞIM SOYADI İLE GURUR DUYUYORUM”

Daha sonra söz alan Işık Ahmet,  filmin yapılmasında emeği geçen TRT’ye teşekkür ederek, “Filmi izlediğimizde konuşamaz hale geliyoruz. Bir liderin yaşadıklarının beyaz perdeye yansıması ve ölümsüzleşmesi işte budur.  Çok güzel bir hareket. Taşıdığım soyadı ile gurur duyuyorum. Filmde emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

“DR. SADIK AHMET, BUGÜN BİZİM HAKSIZLIKLARA KARŞI MÜCADELE AZMİMİZİ PEKİŞTİRMEKTEDİR”

Programın devamında konuşan Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği işbirliğinde düzenlediğimiz Sadık Ahmet filmi gösterimine hoş geldiniz. Burada bir hak arama ve özgürlük mücadelesine tanıklık edeceksiniz. Bir liderin hayatından kesitler bulacaksınız. Son zamanların en güzel biyografik sanat eserlerinden birini izleyeceksiniz. Düzenlediği imza kampanyaları ile 90’lı yıllarda yürüttüğü siyasi mücadele ile kelimelerle tarif edilemez bir liderlik öyküsünden hepimiz, eminim çok heyecanlanacağız.Tutuklanan, yargılanan, hayatı çilelerle dolu, ama hiç pes etmeyen merhum Dr. Sadık Ahmet, bugün bizim haksızlıklara karşı mücadele azmimizi pekiştirmektedir.Unutmayalım, o Türk dediği için hapse atıldı. ‘Türk olmak suçsa, şunu tekrarlıyorum; Türk’üm ve öyle kalacağım.’ dedi. Sadık Ahmet sadece bir doktor değildi. Davasına sadık, sözüne sadık, özüne sadık bir insandı. Duyarlı, onurlu, kimlikli ve şahsiyetliydi. Doktor olmuş şifa vermiş, siyasetçi olmuş haklı talepleri dile getirmiş, millet uğrunda diyet ödemiş bir kahramandı.O, 150 bine yakın Türk’ün sesi, nefesi, savunucuydu. Batı Trakya Türklerinin sesini o duyurdu. Cesaret edilemeyen konulara o değindi. Sesi, bölgesinden çıkıp ulusal ve uluslararası bir sese döndü.Bugün bu eseri, onun hayat arkadaşı, kıymetli eşi, değerli hanımefendiyle izlemek tarifsiz bir duygudur.Bugün bu biyografik filmi, onun mücadele arkadaşlarıyla, onun izinden gidenlerle seyretmek, kelimelerle ifade edilemez bir onurdur.Sözlerimi bitirirken, şunu söylemek isterim; Batı Trakya Türkleri dün vardı, bugün vardır, yarın ve daima var olacaktır.Varlığını Türk milletine feda eden, Sadık Ahmet’i dualarla anıyoruz. Hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhu şad mekanı cennet olsun. Allah ondan razı olsun.”

Konuşmaların ardından Helvacıoğlu kendi hayatını alan Keşan Sevdasında Başkan adlı kitabını Işık Ahmet’e hediye ederken, Dr. Sadık Ahmet’in kızı Funda Ahmet tarafından babasının hayatını anlatan Doktor Sadık Ahmet adlı kitabı Helvacıoğlu’na hediye etti.

Konuşmaların ardından filmin gösterimine geçildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner266

banner263