Öne Çıkanlar Basketbol operasyon ziyaret Bademli teknoloji
banner246

DEVA'dan 'kar' tepkisi

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, ülkedeki yoğun kar yağışları sonucu oluşan mağduriyetleri değerlendirdi.ANKARA (İGFA) - DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, ülkedeki yoğun kar yağışları sonucu oluşan mağduriyetlerle ilgili meteoroloji tahminleri olmasına rağmen yetkilileri hazırlıksız olmakla eleştirdi.

Riski yönetme, azaltma ve nihayet afete müdahalenin başarısı için ‘yerinden yönetimi’ en kritik unsur olarak gördüklerini belirten Karlıtekin, "Bu bağlamda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Karayolları ekipleriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin eşgüdüm halinde hizmet yarışı yapacağı yere suçlama yarışına girmelerini büyük bir üzüntüyle karşılamaktayız" dedi.

Afet tehlike ve risklerine karşı hazırlıklı olunmadığı gerçeğinin bu kez meteorolojik bir afet üzerinden görüldüğünü belirten Karlıtekin, "Muhtemel Marmara Depremi düşünüldüğünde ise yetki sahiplerinin artık sorumluluk bilincini edinmeleri için kritik bir dönemece girdiğimizi göstermiştir. Oysaki böyle bir afet meydana gelmeden çok önce, olası senaryolara göre gerekli hazırlıklar yapılmış olmalıydı. Rol alacak paydaşların görev ve sorumlulukları belirlenmiş, kaynak ve hizmetler önceden planlanmış, etkin müdahale için gerekli kapasite öncesinden oluşturulmuş olmalıydı. Halkın hangi koşullarda nasıl ve ne şekilde uyarılacağı önceden belirlenmeliydi. Afet ve acil durumlarda görev alacak kurum ve kuruluşlara ait rolleri ve sorumlulukları tanımlayan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde hemen devreye alınmalı, anılan plan oluşturulmuş kapasite ve süreçler dâhilinde çalıştırılmalıydı" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner207

banner146

banner208